Translate

23 Ekim 2017 Pazartesi

Ekose Örgü (Planned Pooling)

Uzuuun bir aradan sonra tekrar merhaba,

Kış sezonunun açılması ile birlikte örgü işine de girmiş bulunmaktayım. Aslında baya bir stok ip alarak petrol yeşili bir yatak örtüsü örmeye başladım ancak o çok uzun bir iş ve muhtemelen bu sene onu bitiremeyebilirim bile... Hal böyle olunca da arada başka şeyler örerek kendime biraz eğlence arıyorum.

Bir ekose örgü modası başlamış ki sormayın.. Tabi bu daha çok Amerika da başlamış. Türkiye de henüz çok fazla örülen bir şey değil. Bende başlangıç aşamasında denemelik bir atkı ile başlayayım dedim.

İpim himalaya everday ekose, kırmızı siyah ve gri renklerden oluşuyor. Tığım Tulip 3,5 numara...

Gelelim örme tekniğine ben en koyu ip olan siyah renkle başlayıp siyah ve kırmızı rengi gri ipe kadar zincir çektim. Griye gelince ters çevirerek 4. zincire sık iğne yaptım bir zincir çekip alttaki zincirden de bir ilmek atladım ikinciye tekrar sık iğne yaptım. Örgü bu şekilde ilerliyor. Bir sık iğne+bir zincir alttaki sıradan bir ilmek atla tekrar bir sık iğne bir zincir. 2. Sıramı da bu şekilde tamamladım. Kırmızı ile başlamıştım ilk sıraya 2. sıra da da griyi örüp gri bitince 2. sırayı da bitirdim. Alttaki zincirler bitmeyecek. Bende bir miktar siyah kaldı. 3. Sıraya başlarken ekose desenindeki kayma görüntüsünü oluşturabilemek için son ördüğüm gri renkteki bir sık iğne bir zinciri söktüm. 2 zincir çekerek örgümü ters çevirdim ve 3. sıraya başladım. Alttaki sıralardaki bir zincirin boşluğuna 1 sık iğne ördüm. Bu sırada bir sık iğne bir zincir şeklinde devam ediyor. Motif 2. sıranın son ilmeğini sökerek 3. sıranın ilk ilmeğini gri renkli oluşturarak kurulmuş oldu. Bundan sonrasında renk takibi yapılıyor renk geçişlerinde çaprazlığı takip ederek gerekirse elimizi biraz sıkıp yada biraz gevşeterek motifi oluşturuyoruz. Bu işlemi tığ numarasını büyültüp küçülterek te yapabilirsiniz.
Youtube ta videolar var bu şekilde yardım alabilirsiniz. Ben başlama aşamasında ilk 3-4 sırayı örüp-sökerek, sürekli ör olmadı tekrar sök şeklinde baya bir denedikten sonra motifi oturtabildim.
Örmesi çok keyifli atkıyı bitirince yastık yada koltuk şalı başlayabilirim.

Ben yapabildiysem örgü bilgisi olanlar çok rahatlıkla yapabilir. Sadece biraz takip gerektiriyor ama çok zevkli.
Mutlu günler dilerim.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder