Translate

20 Haziran 2017 Salı

Kek Kalıbı Geri Dönüşüm-Zor Transfer

Merhabalar tekrar,

Annemin ben evlenirken verdiği en kötü 15-20 yıllık kek kalıbını atmaya kıyamayıp bir köşede bekletiyordum.

Hatıraları atmak kolay olmuyor sanırım...
Zaten ev böyle atmaya kıyamayıp ben bununla birşey yaparım dediğim milyonlarca eşyayla doldu artık bir uçtan başlayayım artık dönüştürmeye dedim ve aldım kek kalıbını elime...

Aslında en çok karar verme aşamasında zorlanıyorum. Bu sefer de öyle oldu aldım elime kağıtları hangi deseni yapsam diyerek tüm resimleri 50 kere inceledikten sonra kuş a karar verdim. Daha önce boyadığım vintage kavanozumla da uyumlu olsun dedim.

Tüm kalıbı bikaç kat rich mutisurface boya ile boyadım. Kapatıcılığı normal akrilik boyalara göre daha iyi hem de tüm yüzeylerde kullanılabiliyor.

Sonra dış kenarlar için siyah beyaz çizgiye karar verdim maskeleme bantı ile boyuna çizgili alan oluşturum siyah renk ile boyadım.
İç kısım için ise beyaz bıraktım kalıbın ayrılan alt yüzeyi yılların azizliğine uğrayıp biraz ezilip büzülmüş ve yamulmuştu. Ben elimden geldiğince alt tablaya rölyef pasta ile düz bir yüzey oluşturmaya çalıştım. Kuruyunca zımparaladım. Yüzey üzerine transfer tutkalı uygulayarak kurumaya bıraktım. Kuruduktan sonra kenardaki fazlalıklarını kestiğim fotokopi ile çıktı aldığım desenimin üzerine transfer tutkalı uyguladım ve kalıbın yüzeyine deseni yapıştırım hava kabarcığı ve kat kalmaması için elimle yer yer kuru bez ile bastırdım. (tutkal kurumadığı için desen yırtılabilir. Dikkatli olmakta fayda var.) Kurumaya bırakıyoruz ben genelde akşamdan transfer işlemini yapıp ertesi gün soyma işlemini yapıyorum.
Adı üstünde zor transfer ya hadi bileğinize kuvvet ıslak sünger ile deseni iyice ıslatıp parmağımızla ileri geri ve dairesel hareketler ile soymaya başlıyoruz. Desenini üstünde beyaz kağıt parçaları kalmadığına emin olana kadar bu işleme devam ediyoruz. Sonrasında vernikeleme ile işlemi bitiriyoruz.
Napıyormuşuz yani???? Eskileri atmayıp değerlendiriyormuşuz.👍👍
Resimlere bakın bakalım beğenecek misiniz?

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder