Translate

15 Ocak 2016 Cuma

Dekopaj Dolap Yapımı

Merhabalar,

Bazen sadece yapıp paylaşmak geliyor içimden, konu bulmakta yazı yazmakta zorlanıyorum. Ancak bu sefer çalışmam bitsin de paylaşayım diye heyecandan duramıyorum.
Uygulamada çalıştığım tekniklerden bazılarını ilk defa uyguluyorum. Aslında benim yaptığıma çok teknikte denemez ama gözüme ne güzel görünürse o şekilde uyguluyorum. Bazen de karışım yapıyorum tabii...

Daha önce de bahsetmişimdir. Evde 2 tane canavar kedim var. 1 sene aralıkla sokaktan sahiplendim.
Kedilerimden ilk eve gelen kedim asilzade. Padişah soyundan geliyor paşamız Adı Zeytin. Asilzadem çok seçicidir. Her şeyi yemez, hep onun dediği olacak, istediğini alamazsa yıkar ortalığı,cips yer popcorn yer, bisküvi yer... 1 yıl sonra gelen kedimin adı Ciklet sokakta ölmek üzereydi aldığımızda... 15 gün veterinerde kuvezde kaldı yavrum serumlar, ilaçlar anca toparladı... Ama bir toparladı pir toparladı... o kuzumun hiç bir özel isteği yok ne bulursa yer... kuru ekmek,brokoli,sebze,tabii et,tavuk sen ne yersen kaşığını önce kendine çeker:)) ama oda tam bir gurme hazır olan hiç bir ürünü yemez evde pişmiş olacak bisküvi yemez ama ev yapımı kurabiye yer kek yer gibi... Tabii normalde de kendi kuru mamalarını yiyorlar. diğer yedikleri ekstra biz yedikçe istiyorlar...
Merak edenlere ahanda resimleri... (Siyah beyaz olan Ciklet oğlan Siyah uzun tüylü olan da Zeytin oğlan)Bu kadar laf kalabalığını niye yaptığıma gelirsek; küçük oğlan Ciklet mama dolabını açmayı öğrenmiş. İşe gidiyoruz akşam eve bir geliyoruz kendilerine 1 paket yaş mama açmışlar, bir geliyoruz 1 kutu ödülü hiç etmişler... (ödüllük ne gibi bir yetenekleri var tartışılır) Durum böyle olunca da ulaşamayacakları bir mama dolabına ihtiyaç oldu ve bu dolap yapımı bu şekilde gündeme geldi :)))

Gelelim malzemelere;
*Mdf dolap
*Akrilik Boya (ben su yeşili-kahverengi-sarı-taffy-beyaz renklerini kullandım)
*Muhtelif fırça ve sünger fırça
*Eskitme boyası
*Su bazlı vernik
*Zımpara
*Stencil şablon
*Dekopaj için peçete
*Dekopaj tutkalı
*Rölyef pasta
*Doku tarağı (ahşap dokusu için)
*Medium


Uygulama,
Her zamanki gibi objeyi zımparalayarak işleme başlıyoruz

Bir kat beyaz boya ile boyuyoruz.tekrar zımpara yaptıktan sonra ben dolap kısmına su yeşili ile biraz beyaz karıştırarak boyadım.

Kapak kısmında ise taffy renk kullanmayı tercih ettim


Kapak kısmını dolaptan ayırarak çalıştım. Kenarlara stencil ve rölyef pasta ile desen oluşturdum

Ön bölüme uygun bir dekopaj desenli peçeteyi seçerek tutkalla yapıştırdım. Peçenin tabiki de desenli olan tek katını kullanıyoruz. Daha önceki yazılarımda da peçete dekopaj uygulamayı detaylı anlaymıştım. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Daha sonra ben 10x7 ebatlarında oval bir mdf levhayı taffy ile boyadıktan sonra  üstüne bir desen uyguladım ve kenarlarını parina ile ve üstünü eskitme boyası ve kuru bir fırça  ile eskittim. Bunu dolabın üst bölümünde kullanacağım.

Daha sonra hazır elim eskitme boyasına gitmişken kuru bir fırça ve parmak yardımı ile dolabın kapağını eskittim. Önce küçük fırça darbeleri le yavaş yavaş sabırla eskittim. Kenarlar ve girintiler daha eski olsun diye parmaklarımla devam ettim:) Teknik anlatamayacağım çünkü bende bilmiyorum gözüme güzel gözükecek şekilde yaptım...

Daha sonra yeşil olan dolap kısmına geldi çalışma sırası burada da damga desenli stenciller kullandım ve beyaz boya ve sünger fırça ile deseni dolabın iç kısmına aktardım. aynı şekilde yanlarda altta da çalıştım. burada da süngere çok az boya yükleyip fazlasını bir kağıda aktarmak gerekiyor ki düzgün bir çalışma olsun. Tabi söylememe bile gerek yok stencil ile çalışırken objeye yapıştırmak gerekiyor. Ben maskeme bantı ile yapıştırıyorum ama bu iş için özel yapıştırıcılar da var.


Şimdi farkettim ki bu çalışmamda daha önce sözler verdiğim gibi tüm aşamaları resimlemişim resmen aferin bana :))


Bu arada raf ve kapağın iç kısmına da ağaç dokusu çalıştım buda deneme oldu. önce taffy ile boyamıştım kuruduktan sonra kahve boyayı medium ile eşit oranda karıştırıp fırça ile bu yüzeylere bolca sürdüm ve ağaç dokusu tarağını kendime doğru çekerek doku oluşturdum ve kurumaya bıraktım.

Eveeet geldi dolabı eskitmeye ve verniklemeye...
Dolabın içini dışını gönlüme göre kahve rengi boya - eskitme kremi ve kuru fırça ile bazende parmaklarımla güzelece eskittim. Kenarlara yoğun çalıştım. Taa ki tamam güzel oldu diyene kadar sonrada 4-5 kat su bazlı vernikle vernikledim ve sonuca ulaştım. Ben çooook beğendim umarım sizde beğenirsiniz.Mutlu Günler Dilerim.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder